Barevné ladění a podsvícení počítače

Úvod

Tato stránka slouží zákazníkům pro přehled o možnostech barevného ladění našich nejpokročilejších počítačů s vodním okruhem na míru.
Nejčastěji je možné vybírat barvy vodního okruhu (hadice, kapalina), kabelů, ventilátorů a podsvícení.
Některé doplňkové součásti (především podsvícení) můžou znamenat nárůst ceny.
Doporučujeme, abyste si nejdřív zběžně prohlédli fotky počítačů úplně dole a až pak si přečetli podrobnosti k jednotlivým možnostem.

  


U jakých počítačů barevné sladění běžně neřešíme

Vodní okruh na míru má dva účely: za prvé vzhled, za druhé lepší chladící výkon a tišší provoz.
Stavíme i počítače, které mají vodní okruh určený právě jen pro lepší chladící výkon a lepší ticho, zatímco vzhled je nepodstatný. Mezi takové patří zpravidla počítače pro náročné výpočty na procesoru ve skříních s neprůhlednými bočnicemi.
Aby nedocházelo ke zbytečnému zdražení počítače nepotřebnými výdaji na vzhled, používáme čiré hadice, čirou kapalinu, mosazné fitinky a originální kabely od zdroje.
Nicméně není problém pro vzhled ladit i tyto průmyslové počítače.


Průmyslový počítač s neprůhlednou bočnicí bez ladění vzhledu


Hadice vs. trubky

Trubky se někomu subjektivně líbí víc kvůli jejich možnosti pravoúhlého vedení.

Objektivně ale mají samé nevýhody:
- trubky jsou o něco dražší
- pokud při přesouvání počítače s ním někde bouchnete, hrozí nenulové riziko rozpadu spojů trubek a vytečení (u hadic nemožné)
- jakékoliv hýbání s částmi okruhu vyžaduje jeho vypuštění (u hadic je například možnost výměny základní desky bez nutnosti okruh vypustit)

Doporučujeme tedy použití hadic.

zdroj obrázku nalevo: http://ttpremium.com/wp-content/uploads/2015/11/g3.jpg
Vodní okruh

Vodní okruh je nejkomplexnější subsystém a skládá se z mnoha součástí.
Některé z nich je možné barevně ladit, jiné mají standardizovanou barvu:

- Blok na procesor

blok jen na procesor - používají se u ménějádrových procesorů. Zpravidla používáme blok s černým neprůhledným vrškem. Je možné použít i blok s matným čirým vrškem pro částečnou viditelnost kapaliny, nebo s matným téměř neprůhledným modrým nebo tmavě červeným vrškem.

monoblok na procesor a jeho napájecí obvody na základní desce - používá se u mnohojádrových procesorů, které mají tak vysokou spotřebu, že se omezujícím faktorem stává zahřívání napájecích obvodů na základní desce. Díky použití monobloku jsou i tyto napájecí obvody ochlazovány a nedochází tedy k propadům výkonu kvůli jejich přehřívání. Tyto monobloky mají čirý kryt, je tedy úplně vidět barva použité kapaliny.

- Blok na grafickou kartu

Ve většině skříní jsou grafické karty otočené grafickým jádrem dolu, takže i v případě použití průhledného bloku není v těchto skříních kapalina vidět. Běžně tedy používáme černé neprůhledné bloky.


- Pumpa s rezervoárem

Používáme černou pumpu s čirým rezervoárem. Rezervoár má tedy barvu plně ovlivněnou použitou kapalinou. Může být nenápadný při použití čiré kapaliny, nebo barevný s "hloubkou" při použití barevné průhledné barvy, nebo barevný "monolitický" v případě barevné matné kapaliny.
K rezervoáru je možné pořídit RGB podsvícení a to můžete a nemusíte mít sladěné se zbytkem podsvícení počítače.

- Kapalina

Kapalina určuje barvu, která bude vidět v čirých částech okruhu. Vždy tedy bude vidět v rezervoáru, často v hadicích, občas v blocích. (konkrétní viditelnost záleží na výběru dané součásti)

čirá - používáme ji s barevnými hadicemi. Rezervoár a průhledné bloky zůstávají čiré.

barevná průhledná - používáme ji s čirými hadicemi. Všechny průhledné části okruhu mají barvu použité kapaliny. K dispozici: modrá, červená, zelená, žlutá.

barevná matná - používáme ji s čirými hadicemi. Všechny průhledné části okruhu mají barvu použité kapaliny. V případě použití matné kapaliny doporučujeme odborné vyčistění okruhu a výměnu kapaliny aspoň jednou za dva roky. K dispozici: bílá, modrá, červená, oranžová, světlefialová, zelená, černá.

- Hadice

čirá - vhodné při použití libovolné kapaliny, celý okruh bude vypadat jako vybraná kapalina.

barevná průhledná - vhodné při použití čiré kapaliny. Hadice jsou tedy určujícím prvkem barvy, zatímco rezervoár a případné průhledné bloky jsou čiré. K dispozici: modrá, červená a zelená.

barevná neprůhledná - vhodné při použití čiré kapaliny. Hadice jsou tedy určujícím prvkem barvy, zatímco rezervoár a případné průhledné bloky jsou čiré. K dispozici: bílá a černá.

- Radiátor

Radiátory jsou prakticky vždy černé.

- Fitinky

Fitinky zpravidla používáme černé. V případě zájmu můžeme použít fitinky stříbrné, bílé, modré nebo červené.Kabely

Většina našich počítačů s vodním okruhem na míru používá jednotlivě opletené barevné kabely.
Pokud si nejste jisti, jestli i Vámi vybraný počítač tyto pěkné kabely používá, zkontrolujte, jestli je v sestavě položka "Sada jednotlivě opletených barevných kabelů" nebo jestli je tato položka jmenovaná přímo u chladiče procesoru.

K dispozici jsou barvy: modrá, červená, bílá, černá, oranžová, zelená, černo-modrá, černo-červená, černo-bílá, černo-oranžová, černo-zelená, černo-žlutá.

Ventilátory

Nejčastější ladění našich počítačů je do modré, červené nebo bílé barvy. Používáme proto černé ventilátory s barevnými kroužky v dané barvě.
Můžeme ale použít i nenápadné celočerné ventilátory, nebo naopak ventilátory výrazně barevné nebo podsvícené (včetně možnosti RGB podsvícení se sladěním se zbytkem počítače).

Podsvícení

Podsvícení není automaticky součástí počítačů s vodním okruhem na míru.
Běžně můžeme do počítače instalovat regulovatelné RGB osvětlovací pásy.
Pokročilejší varianta může zahrnovat použití RGB ventilátorů nebo přidání podsvícení na rezervoár nebo použití RGB bloku na procesor.

Ukázky

Více informací o konkrétních počítačích si můžete přečíst na stránce ukázky.


Ladění do modré barvy - modré hadice, čirá kapalina, modré kabely, modré kroužky na ventilátorech


Ladění do modré barvy - čiré hadice, modrá průhledná kapalina, modré kabely, modré kroužky na ventilátorech


Ladění do modré barvy - čiré hadice, modrá matná kapalina, modré kabely, modré kroužky na ventilátorech


Při zavřeném počítači nejsou patrné mírně rozdílné odstíny modré kapaliny/kabelů/ventilátorů.


Ladění do bílé barvy - čiré hadice, bílá matná kapalina, bílé kabely, bílé kroužky na ventilátorech
(jeden z prvních počítačů ještě s horším vyvázáním kabelů)Ladění do červené barvy - červené hadice, čirá kapalina, červené kabely, červené kroužky na ventilátorech
(první počítač ještě s horším vyvázáním kabelů)Ladění do červené - čiré hadice, červená matná kapalina, červené kabely, červené kroužky na ventilátorech
(foto ještě před doplněním rezervoáru)